31. OKPR odbędzie się w budynku Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Miejsce konferencji
ul. Leopolda Staffa 1, 85-867 Bydgoszcz
Poruszanie się po Bydgoszczy:
Korzystając z komunikacji miejskiej, warto używać aplikacji JakDojade
Z kolei tutaj dostępne są rozkłady jazdy linii autobusowych i tramwajowych
Korporacje taksówkarskie działające całą dobę:
– Express taxi Bydgoszcz, tel. (52)19629; Express Taxi
– Zrzeszeni taxi Bydgoszcz, tel. (52) 19622; Zrzeszeni Taxi
Bankiet
Miejscem bankietu będzie Restauracja 3V6 (CityHotel, ul. 3 Maja 6).
Podczas bankietu możemy nieodpłatnie korzystać z parkingu hotelowego. Wjazd na parking jest możliwy od ul. Jagiellońskiej (na wysokości Pałacu Młodzieży) oraz od ul. 3 Maja 6 (na wysokości City Hotelu). Podczas wjazdu rogatki otwierają się po pobraniu jednorazowego biletu parkingowego. Przed wyjazdem wystarczy podejść z biletem do recepcji hotelu, bilet zostanie “wyzerowany”
Przystanki tramwajowe i autobusowe zlokalizowane najbliżej Wydziału Psychologii UKW
Miejsca warte odwiedzenia w Bydgoszczy
Historia miasta sięga XI wieku, kiedy to powstał nad Brdą gród strzegący przeprawy przez rzekę. Prawa miejskie Bydgoszcz uzyskała z nadania Kazimierza III w 1346 roku.
Spacer po Bydgoszczy warto zacząć od Wyspy Młyńskiej, na której w odrestaurowanych spichrzach i młynach znajduje się m.in. Galeria Sztuki Nowoczesnej (Czerwony Spichrz) i Europejskie Centrum Pieniądza. Z wyspy roztacza się widok na bydgoską Wenecję – ciąg XIX-wiecznych kamienic nad rzeką Młynówką, w których działały fabryki czekolady, piekarnie, farbiarnie i drukarnie. Okolica ta była scenerią do filmu Magiczne drzewo oraz jednego z odcinków serialu Czterej pancerni i pies.
Następnie warto zwiedzić Katedrę bydgoską, której budowę ukończono w 1502 roku. We wnętrzu zachowało się rokokowe wyposażenie, zaś ściany pokryte są barwnymi polichromiami. Na ołtarzu głównym znajduje się często podziwiany późnogotycki obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości, zaś przy ścianie prezbiterium założono niewielkie, lecz wciąż powiększane rosarium.
Kolejny punkt spaceru przez miasto to most Sulimy-Kamińskiego i ulica Mostowa, z których to można obejrzeć trzy Spichrze nad Brdą, powstałe w latach 1793-1800. Z mostu rozlega się widok na XIX-wieczny Pałacyk Lloyda (dawna siedziba przedsiębiorstw żeglugowych) oraz na przystanek Tramwaju Wodnego, którym płynąc można zwiedzać śluzy na kanale bydgoskim i od strony wody oglądać m.in. budynek bydgoskiej Opery Nova i majestatyczny XIX-wieczny budynek byłej Dyrekcji Kolei zbudowany w stylu manieryzmu holenderskiego. Ze wspominanego mostu widać także zawieszoną na linie i balansującą pomiędzy dwoma brzegami Brdy rzeźbę plenerową Przechodzącego przez rzekę.
Nieopodal mostu Sulimy-Kamińskiego znajduje się reprezentacyjna XIX-wieczna ulica Gdańska, przy której położony jest m.in. XVII-wieczny kościół Klarysek, w którego wnętrzu obejrzeć można manierystyczny ołtarz główny z XVII wieku, obraz św. Stanisława Kostki autorstwa Leona Wyczółkowskiego i polichromie. Z wieży kościoła grany jest hejnał bydgoski oparty na motywie kaszubskiego wiwatu.
Przy ulicy Gdańskiej znajduje się także XIX-wieczny monumentalny budynek Hotelu Pod Orłem, który do tej pory olśniewa bogactwem fasady. Tuż obok usytuowane jest Muzeum Mydła i Historii Brudu, ocenione przez National Geographic w 2022 roku jako najciekawsze muzeum. Można w nim odbyć podróż przez 5 tysięcy lat historii higieny człowieka i wykonać własne mydełko.
Nieopodal w parku przy Placu Wolności znajduje się zrekonstruowana w XXI wieku i urzekająca kunsztem rzeźbiarskim fontanna Potop. Jej pierwowzór został zaprojektowany i wykonany na przełomie XIX i XX wieku przez berlińskiego rzeźbiarza Ferdinanda Lepckego, jednak uległ on konfiskacie na cele wojenne podczas II wojny światowej. Wodotrysk składa się m.in. z wznoszącej się na 6 metrów grupy postaci wykonanej z brązu. Kopia fontanny znajduje się Coburgu.
Nieodległa od Placu Wolności ulica Cieszkowskiego stanowi jednorodny kompleks pięknych secesyjnych, neorenesansowych i neobarokowych kamienic czynszowych z okresu fin de siecle. Kamienice zwieńczone są wieżyczkami, a fasady zdobią m.in. stylizowane ornamenty roślinne i rzeźby figuralne.
Będąc w Bydgoszczy warto także odwiedzić Exploseum – muzeum Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg (niemiecka nazwa miasta). W czasie II wojny światowej powstała olbrzymia fabryka zbrojeniowa, usytuowana na ogrodzonym terenie 23 kilometrów kwadratowych i obejmująca ponad tysiąc budynków. Produkowano w niej m.in. nitroglicerynę, proch bezdymny i substancje wykorzystywane w pociskach V1. Obecna trasa zwiedzania obejmuje 2 kilometry wędrówki po nadziemnych i podziemnych tunelach, podczas której można poznać historię fabryki DAG Bromberg i zobaczyć autentyczny ciąg technologiczny stanowiący dawną linię strefy produkcji nitrogliceryny.
Warto również udać się do Myślęcinka, nieopodal którego znajduje się pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów. Zgromadzono w nim zabytkowe urządzenia wodociągowe: zdroje uliczne, pompy i hydranty, a także zajrzeć można do repliki 15-metrowego kanału wodno-ściekowego z XIX wieku. Sam Myślęcinek to największy w Polsce park miejski, obejmujący ponad 800 hektarów leśnych uroczysk na wzgórzach i jarach. W parku zwiedzić można 60-hektarowy ogród botaniczny gromadzący 820 gatunków roślin (w tym arboretum, alpinarium, część agrobotaniczna i ogród roślin iglastych). Ponadto w parku usytuowany jest ogród zoologiczny i park rozrywki.